AAA-företag
Vi publicerar varje vecka företag som har uppnått AAA-status.
4.9.2026, 08:15
Nyheter

Dessa företag steg till AAA-rating – Se lista

Denna text har maskinöversatts.


Yrittajat.fi publicerar information om företag som uppnått AAA-status varje vecka.

Listan inkluderar företag som har stigit till AAA-status under veckan. Det finns totalt 74 företag på listan.

AAA-betyget är ett tecken på ett företags utmärkta ekonomiska resultat, positiva bakgrundsinformation och goda betalningsbeteende. Betyget utfärdas av Suomen Asiakastieto Oy och baseras på ratingsystemet Alfa i realtid, 7-nivåer (AAA-C). Endast två procent av alla företag som betygsätts av Asiakastieto får AAA-betyg.

Rating Alfa förutspår ett företags risk för fallissemang eller konkurs. För företag i bästa AAA-kategorin är sannolikheten för fallissemang inom ett år endast 0,2 procent, medan den för den svagaste C-kategorin är 54,9 procent. Asiakastieto studerar och övervakar den prediktiva kraften hos betyg och individuella variabler så att resultaten kan litas på. Modellerna uppdateras ständigt för att säkerställa bästa prognosförmåga.

Betyget skiljer bra kunder och partners från dåliga baserat på jämförbara kriterier. Det gör det också möjligt för företaget att visa sin starka finansiella ställning, till exempel i anbudsförfaranden.

HemvistFöretagetLiikevaihtoDriftsresultat
EsboKjeller Vindteknik AB2775000479000
EsboFinnholdnings Oy50000
EsboOosa Group Ltd.467000303000
helsingforsUnivar Solutions Oy3822000454000
helsingforsFinska linjeagenturer FLA Oy Ab56500052000
helsingforsBookBeat Ltd.490180009617000
HelsingforsAmak Oy3451000466000
HelsingforsGranlund Invest Oy10300050000
HelsingforsOy Lapetek Ab61000
HelsingforsOy Onpas Ab502000272000
HelsingforsNEC Finland Ltd.974000153000
HelsingforsTravico Ltd.1816000143000
HelsingforsInnojok Oy286100082000
HelsingforsOy Rubeo Logistik Ab5000078000
HelsingforsFarma Trading Ltd.90004000
HelsingforsQvik Oy11454000280000
HelsingforsHakala Invest Oy34000
HelsingforsBlå Liv AB6254000751000
HelsingforsAthensmed Oy2515000485000
HelsingforsOy Lapetek Group Ab106000
HelsingforsFinska Hudsjukhuset AB7225000308000
HelsingforsEsperinlehto Oy84320001416000
HelsingforsOuranio Recordings Ltd988000607000
HelsingforsNaklert Holding Oy480000411000
HyvingeKariti Ltd.256000
EnareLuminess Ltd.1982000548000
Janakkalastafiko oy5501000956000
JyväskyläOpinsys Oy5854000320000
JyväskyläCrane Pictures Ltd.295000209000
KajaaniTrifoni Ltd.474000166000
KalajokiTonfisk AB858000118000
KangasalaFINEST Installation AB1095000261000
KarviaSuomikoski Garden Ltd.42600028000
KervoNiitty-nummen sjukhem Ab.3235000425000
DrakeVVS-Myller Oy223700095000
SpackelHotell Halla Oy14600041000
kokkolaKokkola Order Freight Ltd.508900042000
kokkolaTung hydraulik AB112300033000
KouvolaAkanojan Transport AB749000125000
KyyjärviKyyjärvi Pallet Ltd.28100024000
VillmanstrandMustori Ltd.121520001427000
VillmanstrandLeague-Saipa Ltd.9048000338000
LovisaFastigheter AB. Lovisa butik48000653000
MalaxAb Bröderna Hemming Veljekset Hemming Oy314000
MariehamnRosenblads Ab1818000103000
NådendalSagohuset AB10000406000
NurmijärviKaisarinne Fastigheter AB275000166000
OrimattilaVård- och rehabiliteringshemmet Karissimo Oy1029000243000
UleåborgVihiluodon Fish Ltd.3566000223000
UleåborgLiittäjä Group Oy109000563000
PemarNavix Ltd.220260002560000
BorgåAHO-Invest Oy42400070000
BorgåPrimeR Ltd.517000
PyhtääKonvertia Group Oy162600002615000
PyhäjärviPyhäjärvi Energi och Vatten Ab309800028000
RaseborgFRI – TEC Oy23000107000
RovaniemiJavision Oy291000160000
SastamalaNetland Ltd.1128000316000
SauvoNedergård Oy18700064000
SiilinjärviGamla Gården AB1017000437000
Vilken röraFastigheter Ab Vuokatti Business Center2000166000
TammerforsJuha Myllymaa Oy2245000-92000
TammerforsTyolä Oy281000333000
TammerforsKuusimäki Park Ab.900000
TammerforsInstan Apartments Ltd.91000157000
TammerforsRestMedi Oy392000191000
ÅboBilförsäljning Karrila Oy1549000111000
ÅboBlääni Oy1393000122000
UlvilaUlvilan Persienner AB297100092000
UusikaupunkiM & R Suominen Oy54200049000
VandaGrind-IT Ltd.287000123000
VandaOomi Ltd.32237600011963000
vasaMathias Grön Ab217000194000
OverkillRaudasmäki socialtjänster Ab3017000149000

Föreslå ett ämne till oss!

Så berätta vad som händer i en entreprenörs liv.
Redaktören kan kontakta mig för en eventuell intervju.
Fråga eller sök med nyckelord i vår sökmotor baserad på artificiell intelligens.